Probíhá kácení topolů

21. února 2009 v 11:49 | pond |  Novinky od rybníků a z okolí
Od začátku února 2009 probíhá mýcení topolů na břehu rybníka Hvězda (v zátoce v západní části rybníka). Odvoz kmenů zpočátku koplikovalo teplé počasí, neboť jediná přístupná cesta je přes dno vypuštěného rybníka. Není proto divu, že technika odvážející kmeny zapadla v bahně a musela být složitě vyprošťována. Celý zásah je povolen a byl předem konzultován s orgány ochrany přírody i Českým svazem ochránců přírody (ZO ČSOP "Rybák" Svitavy):
16.1. 2008 provedl pan ing. Miloš Vach z Rybářství Litomyšl za přítomnosti Mgr. Filipa Jetmara, zástupce ČSOP, barevné vyznačení topolů určených ke smýcení.
kácení topolů 3
Bylo dohodnuto, že v jižní části stromořadí, kde jsou také vzrostlé vrby, budou smýceny všechny topoly, v severní části pak bude ponechána asi třetina stromů, čímž se řada topolů "jen" proředí. Maximum náletových dřevin, zejména dubů, má být ponecháno.
topoly - mapka
Ještě dne 16.1. 2008 podalo Rybářství Litomyšl na MěÚ Svitavy žádost o povolení k zásahu do významného krajinného prvku. 28.1. 2008 se k žádosti souhlasně vyjádřila ZO ČSOP "Rybák", přičemž uvedla konkrétní podmínky svého souhlasu a předložila návrh na provedení náhradní výsadby:
návrh náhradní výsadby
30.1. 2008 vydal MěÚ Svitavy závazné stanovisko, kterým udělil souhlas k zásahu do VKP. Rybářství Litomyšl následně požádalo Obecní úřad Opatov o povolení kácení 85 ks topolů a 5 ks vrb. Dne 20.2. 2008 OÚ Opatov povolení vydal, do podmínek povolení z velké části přejal požadavky ČSOP "Rybák" - např. že vrby budou mýceny ve výšce alespoň 1 metr nad zemí - a s využitím návrhu ČSOP rovněž nařídil náhradní výsadbu s termínem dokončení do 30.4. 2009 a následnou péčí 5 let.

Topoly před smýcením (leden 2008):
kácení topolů 4
kácení topolů 5

Kácení v únoru 2009:
V části u lesíku bylo těžbou kmenů polámáno (a následně seříznuto) více vrb, než je uvedeno v povolení, ale ostatní podmínky byly dodrženy v maximální možné míře - ponechání vysokých pařezů vrb, ponechání mladých náletů dřevin (břízy, duby aj.).
kácení topolů 2
kácení topolů 1

---

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 coach outlet coach outlet | E-mail | Web | 9. dubna 2011 v 10:50 | Reagovat

This topic was really educational and nicely written. I approach to do some additional exploration on this. Gives thanks for sharing this timely data. We require additional like this.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama