Ještě ke kácení u Hvězdy

1. března 2009 v 23:43 | pond |  Novinky od rybníků a z okolí
Kácení topolů na břehu rybníka Hvězda, o kterém informuje článek z 21.2. 2009, je již hotové a kmeny jsou dočasně skladovány zčásti na západním břehu rybníka Hvězda a především na hrázi sousedního Nového rybníka. Zbývá snad ještě poklidit větve.

Bohužel, nakonec přece jen nebyly dodrženy všechny podmínky, které stanovil orgán ochrany přírody v povolení, když nejméně dvě vrby byly seříznuty až u země (přitom měl zůstat nejméně metrový pařez):

Objevilo se však ještě další kácení dřevin, a sice na opačné straně rybníka Hvězda - na hrázce u obtokového kanálu v blízkosti silnice. Smýcena zde byla řada vzrostlých olší. Zatím nevím, zda byl zásah povolen nebo alespoň oznámen orgánu ochrany přírody:

Dodatek (21.3. 2009):
Kácení 29 olší a jednoho jasanu ve východní části ryb. Hvězda bylo oznámeno Rybářstvím Litomyšl dne 29.1. 2009 na obecní úřad Opatov. Rybářství v oznámení argumentuje § 59 vodního zákona a stanoviskem Ministerstva zemědělství z roku 2007, ve kterém MZe tvrdí, že u náletových dřevin neplatí zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Pravděpodobně se zde však jedná o rozpor obou zákonů (v tom případě by ale měl platit z. 114), navíc kácení na hrázích dle zákona o vodách se týká jen náletových dřevin - a definice náletové dřeviny v žádném zákoně uvedena není. Krajský úřad se věcí nyní zabývá a snad vydá rozhodnutí s poučením, jak v takových případech správně postupovat. Kromě výkladu MZe existují další výklady zákona, značný "chaos" do toho vnesl ing. Zábranský z MŽP v Hradci Králové.
OÚ Opatov se v tomto případu dopustil nesprávného úředního postupu, neboť je vždy povinen každé podání bez zbytečných průtahů prověřit a případně postoupit příslušnému úřadu. Tak bylo např. ve stejné době zastaveno kácení u rybníka Sychrovec v Opatovci, kde Rybářství postupovalo stejně (nežádalo o povolení ke kácení, ale pouze jej oznámilo).


---


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stephan stephan | E-mail | Web | 5. dubna 2010 v 22:40 | Reagovat

Hello admin, I must admit that today is my first time I visit here. However, I have found so many interesting thing in your blog and I really love that. Keep up the good work!

2 Factory Coach Outlet Factory Coach Outlet | E-mail | Web | 9. dubna 2011 v 10:50 | Reagovat

I agree with your point, please share with us more good articles.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama