Silnice mezi rybníky!

6. prosince 2009 v 23:59 | pond |  Negativní ovlivnění lokality
Uvažuje se o nesmyslné variantě silničního přivaděče z České Třebové k R35. Trasa je plánována do prostoru mezi rybníky Nový a Hvězda, přes tzv. "zátoku na Hvězdě", která je z ornitologického a herpetologického hlediska mimořádně cenným územím. Vyzýváme každého, kdo má alespoň špetku zdravého rozumu, aby pomohl k zastavení podobných snah, které vážně ohrožují poslední dochovalé zbytky naší přírody a krajiny.

Z ČT zpravodaje:

OBCHVAT ČESKÉ TŘEBOVÉ
V úterý 6. října 2009 dopoledne se v zasedací místnosti českotřebovské radnice konalo posuzování variant budoucího obchvatu města Česká Třebová, který je uváděn pod názvem "Přeložka I/14 Česká Třebová". Jednání svolalo Ředitelství silnic a dálnic, navazuje na definitivní stanovení koridoru rychlostní komunikace R 35 v souladu s potřebami našeho města. … Studie byla připravena ve dvou variantách a … vychází ze závěrů, ke kterým došla pracovní skupina složená ze starostů tří měst a devíti obcí v minulém roce... Ta se shodla na tom, že nejrozumnějším přivaděčem pro oblast bude vybudování obchvatu České Třebové a jeho přímé napojení (mimo Třebovice) kolem rybníka Hvězda na dokončovaný obchvat Opatova.
… Z kruhové křižovatky by pak pokračovala trasa po stávajícím směru kolem Depa kolejových vozidel souběžně s železniční tratí až k bývalému "hradlu Rybník", kde se odklání od železnice, nevede dolů do údolí potoka, ale zachovává si svou výšku v nové trase více vzdálené od železniční tratě, překonává stávající silnici, železniční trať na Olomouc, vede podél skládky TKO, překonává silnici III. třídy Opatov - Semanín a kolem rybníka Hvězda se napojuje na obchvat Opatova. … Tato varianta je popsaná jako "červená" a dostala mnohem větší podporu než druhá možnost, tzv. modrá varianta. Ta se odlišuje jen na několika místech. V oblasti Rybník nevede na kruhovou křižovatku u tunelů, ale přechází přes Rybník přemostěním a tím se více přibližuje nově uvažované zástavbě Rybník - Podhorka a dalším odlišením je vedením trasy silnice po (nově vybudované) hrázi rybníka Hvězda, čímž zase nesouhlasí Povodí Labe. … Nově bodovaná přeložka má být vybudována jako dvoupruhá komunikace šířky 9,5 metru s tzv. návrhovou rychlostí 80km/h, tedy v parametrech silnice I. třídy.

Volavky bílé a morčáci bílí jsou jen příklady významných ptačích hostů v zátoce rybníka Hvězda (podzim 2009, foto Luboš Novák):


--- 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 * * | 7. prosince 2009 v 13:37 | Reagovat

Dobrý den,
zajímavý článek. V dané problematice se moc neorientuji. Na rovinu řeknu, že chci jezdit po kvalitní, bezpečné a efektivní silnici. Chápu, že nemůžeme přírodu uplně zničit. Na druhou stranu např. ani obyvatelé obcí (Rybníka) nechtějí, aby přes ně vedla silnice. A co nehody v obydlených územích? Těch zájmů je mnoho.
Co konkrétně taková silnice způsobí? Jde o hluk nebo přímé zničení hnízdišť?
Nelze tomu nějak zamezit? Protihlukové stěny ap.? "Nepřestěhují" se ptáci do míst, kde potom bude klidněji?

2 novyrybnik novyrybnik | 15. prosince 2009 v 22:17 | Reagovat

I my chceme jezdit po kvalitní a bezpečné silnici - ale to bude vždy záležet na schopnosti Správy a údržby silnic se o ně starat a především na ukázněnosti účastníků silničního provozu.
Ptáci a žáby už se bohužel nemají kam odstěhovat, toto jedno z posledních útočišť v rámci okresů SY a UO.
Myslíte, že když se postaví silnice ve volné přírodě, nebudou v obydlených územíéch jezdit auta a nebude docházet k nehodám? Ale chápu, snížení provozu je snížení nehod.
Přes Rybník (obec) silnice vést nemusí. Stávající silnice přes část Třebovice je dostačující - a pokud Třebovičtí nechtějí, aby auta jezdila přes ves, potom nechť strpí přemostění obce. Silnice je přece pro lidi, tak ať ji taky lidi strpí. Konečně, mnohem víc lidí (přírodovědců i laických milovníků přírody, myslivců, či obyčejných občanů přilehlých vesnic a měst) hledá klidná a neporušená místa v přírodě pro relaxaci. Nejde jenom o to, že silnice ničí biotop ohrožených živočichů, ale bere něco i ledem.
Možná bychom měli začít uvažovat o tom, že budeme chodit pěšky - je to bezpečnější (když nechodíte po silnici), zdravější a šetrnější k životnímu prostředí. Ale třeba je vám to jedno a řídíte se heslem "Po nás potopa" - věřím, že toto není váš případ.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama