Apríl 2010

1. dubna 2010 v 22:31 | Filip Jetmar |  Postřehy z terénu

Už v šest hodin ráno bylo zřejmé, že bude krásný slunečný den - 1. duben 2010. K Opatovským rybníkům se mi ale podařilo vyjet až po osmé. Sotva jsem se přehoupl přes Kozlovský kopec, slunce se ztratilo a já se ponořil do husté mlhy. A tak jsem zastavil u bývalé semanínské střelnice a šel se podívat do lesa.
Bledule v plném květu, stejně tak lýkovce, devětsily bílé nebo i bažanky. Cestou k PR Psí kuchyně jsem potkal čížky, hýly obecné a plno cvrčal. Ze svahu houkali doupňáci a ozývala se žluna šedá. Do výše položených partií bučiny se skrz mlhu prodíraly první paprsky slunce.
Psí kuchyně, mlha
Hned na kraji střelnice jsem narazil na vývrat, jaký jsem snad ještě neviděl. Stromy, které rostly ve skupině z jednoho místa, byly vyvráceny do všech směrů. Můžu jen spekulovat, jak se to stalo, zda za to může vítr (různého směru?), sníh nebo něco jiného...
zvláštní vývrat na Stelnici (2)
zvláštní vývrat na Stelnici (1)
Na střelnici bylo vidět, že chlapci z ČSOP Jaroměř opět něco prořezávali. V jedné malé tůni se objevily první snůšky skokanů. Bylo po desáté hodině, sluníčko už o sobě dávalo znát a tak jsem se vydal k rybníkům. Ovšem tady stále vítězila mlha. Nebylo skrz ní skoro nic vidět, jen na Hvězdě volal orlovec říční, který se posléze z mlhy vynořil a prchal před atakem racka.
Hvězda - mlha 1.4.2010 (2)
Hvězda - mlha 1.4.2010 (3)
Na Novém rybníku taky mlha a po pár minutách i Milan Janoušek. Společně jsme pak naháněli slavíka modráčka, na kterého jsme usoudili podle krátkého zazpívání, ale nepodařilo se nám ho potvrdit. Na bahně pro poslední dny obvyklá sestava - 4 kulíci říční a 5 vodoušů kropenatých.
Nový - mlha 1.4.2010 (1)
V jednu odpoledne ujíždím kolem Hvězdy plné racků (odhadem 2000) domů. Po obědě volám Milanovi a zjišťuji, že jsem "minul" racky černohlavé. Po druhé hodině už si je na Hvězdě prohlížím i já - krásní 2 dospělí ptáci, volali na sebe a spolu s několika desítkami racků chechtavých se pohybovali u ostrůvku v západní části rybníka.
racek černohlavý - Hvězda (1)
racek černohlavý - Hvězda (2)
racek černohlavý - Hvězda (3)
Taky na racčím ostrůvku ve východní části Hvězdy to žije, stovky párů zde hájí hnízdní teritoria. Spolu s racky ale sedají na ostrov i kormoráni (dnes přes 40 ks), a tak lze očekávat jejich plašení ze strany rybářů. Je třeba sledovat, zda nedochází k rušení jiných, zejména pak zvláště chráněných druhů a každé zjištění evidovat a hlásit.
Ptákům zdar!


- - -
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama