Probíhá revitalizace Střelnice - "plazníky"

12. prosince 2013 v 20:59 | pond |  Novinky od rybníků a z okolí
Na podzim letošního roku začaly práce v rámci I. etapy revitalizace území Střelnice u Semanína. Na přípravách projektu se podílel Filip Jetmar ze ZO ČSOP Rybák Svitavy a Jan Horník z AOPaK, středisko Pardubice, vlastní projekt a žádost o finance z Operačního programu Životní prostředí zpracovala firma Envicons, s.r.o. Investorem akce je obec Semanín, která je také vlastníkem pozemků. Práce provádí firma Rydo z České Třebové, která s nejnižší cenovou nabídkou zvítězila ve výběrovém řízení. Předmětem revitalizačních opatření je: 1. vyřezávání náletu dřevin, 2. kosení a úklid travní hmoty (v roce 2013 jen ručně, v roce 2014 částečně mechanizací, zato dvakrát ročně), 3. soustředění inertního materiálu (sutin) a vybudování "plazníků", 4. urovnání terénu, 5. rozšíření stávající tůně v severozápadní části lokality, 6. instalace kůlů budoucí ohrady pro pastvu dobytka.

Přes určité počáteční obavy a zdržení se firma Rydo pustila koncem října do práce s velkým nasazením a po několika týdnech je dnes převážná většina označených dřevin vyřezána a větve spáleny, luční plochy jsou posečeny a velká část ploch srovnána buldozerem. Prozatím největším "nedostatkem" je to, že pokosená travní hmota není na několika dílčích plochách shrabána a odklizena - důležité tedy bude plochy shrabat na jaře a až potom dokončit rovnání terénu.


V těchto dnech jsou budovány a dokončovány plazníky. Z materiálu, který byl na lokalitě k dispozici, se toho příliš vykouzlit nedalo - i když, posuďte sami podle fotek, jak si s problémem obsluha bagru poradila:Plazníky byly vytvořeny tak, že do vyhloubené jámy (na fotce je naplněná vodou po tání sněhu) byly navezeny vytrhané pařezy a část suti a na jižní straně byla postavena čelní stěna. Ze severní strany je plazník přikryt zeminou a plynule přechází do okolního terénu:


V jižní části lokality vznikly 3 plazníky, které při pohedu od severu dobře splývají s terénem:
V severní části střelnice byly vytvořeny 4 plazníky. Z dálky vypadají jako malé hangáry v bývalém vojenském prostoru v Ralsku:Jestli budou plazníky hodny svého pojmenování a budou plnit svoji funkci, zatím nevíme. Ale je naděje, že mnohé organizmy nově vytvořené úkryty využijí. Teprve čas ukáže, jak se budou líbit ještěrkám, slepýšům a hadům, jak budou stabilní a jaká vegetace je pokryje.
Všechny fotky z dneška si lze prohlédnout v Galerii ve složce Příroda a krajina, podsložce Revitalizace střelnice.

---
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama