Reakce na stanovisko OŽPZ

22. prosince 2013 v 23:15 | pond |  PR a EVL Psí kuchyně
Český svaz ochránců přírody Rybák Svitavy vypracoval podrobné vyjádření, kterým reaguje na stanovisko Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Pardubického kraje z 15. 11. 2013. V reakci Rybák konstatuje, že navrhovaná těžba buků v přírodní rezervaci Psí kuchyně je z pohledu ochrany přírody zcela neodůvodněná, škodlivá a udělení souhlasu s těžbou orgánem ochrany přírody je trestuhodné.


Text vyjádření je rozdělen do kapitol:

Rozpor se zákonem. I když to OŽPZ odmítá, je možné, že úřad porušil zákon na ochranu přírody a krajiny, když postupoval v rozporu s plánem péče. Pokud by nezasáhla Česká inspekce životního prostředí, umožnil by OŽPZ svojí (ne)činností také několikeré porušení zákona ze strany Lesů ČR.

Genová základna. Existencí genové základny pro buk lesní a jedli bělokorou nelze odůvodňovat souhlas s navrženými těžbami buků v přírodní rezervaci, jak to neustále OŽPZ činí.

Lesní hospodářský plán (LHP). OŽPZ nedokázal zajistit zapracování plánu péče o PR Psí kuchyně do LHP. Pokud se občanská sdružení v roce 2007 k návrhu LHP nevyjádřila, neznamená to, že s ním souhlasila.

Bezzásahové zóny. Rozhodnutí úřadu o vymezení bezzásahových zón nemůže být důvodem pro povolení těžby buků na ostatním území rezervace.

Plošný rozsah těžby. OŽPZ uvádí nepravdivé údaje. Těžba byla odsouhlasena nikoli na poše 1,2 ha, ale na ploše nejméně 2,75 ha, pravděpodobně však 3,5 ha. Staré bukvé porosty by byly těžbou dotčeny na nejméně 11 % jejich současné rozlohy v lanškrounské části rezervace. Alespoň v jednom případě by se jednalo o zakázaný holosečný způsob těžby.

Objem těžeb a "zdravotní kondice přírodní rezervace". Informace OŽPZ, že celkově budou vytěžena přibližně 3 % zásoby dřeva, je zkreslená. Ve skutečnosti OŽPZ začátkem roku 2013 povolil Lesní správě Lanškroun těžbu 6,4 % zásoby dřeva, která byla evidována v lanškrounské části rezervace k roku 2007. Přitom podobné množství dřeva zde bylo vytěženo v uplynulých pěti letech. Nejcennější bukové porosty by přišly o 11,5 % dřevní hmoty, u jedné porostní skupiny by šlo dokonce o 40,5 % zásoby.
Termín "zdravotní kondice přírodní rezervace" je nesmyslný a svědčí o nekompetentnosti autorů stanoviska. Navrhovanou těžbou buků by došlo ke znehodnocení porostů z hlediska jejich přirozenosti, přičemž právě dosažení přirozeného stavu je tím skutečně vymezeným cílem péče o porosty v přírodní rezervaci Psí kuchyně.

Naprostým selháním OŽPZ je zveřejnění mapky s lokalizací hnízda kriticky ohroženého orla mořského na webových stránkých kraje. Je ostudné, že na pozici úředníka ochrany přírody pracují lidé s takto ignorantským a povýšeneckým vztahem k přírodě.

Reakci ZO ČSOP Rybák Svitavy v pdf formátu lze otevřít kliknutím na odkaz zde (poznámka: Internet Explorer někdy neotevře celý dokument, ale jen první stranu. Jiné prohlížeče ale zobrazují vše správně.)

Mládě orla mořského v roce 2008 na dnes již nepoužívaném hnízdě.---
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Smithe829 Smithe829 | E-mail | Web | 25. listopadu 2016 v 11:04 | Reagovat

Hi there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job! afcaeefckfdkgcgb

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama