Ohrožení orchidejí u Mušlvého rybníka

4. května 2014 v 18:25 | pond |  Novinky od rybníků a z okolí
Rybářství Litomyšl prodalo chatu u Mušlového rybníka a s ní i pozemek s cestou. K prodeji připravuje také les, který se nachází v sousedství chaty a který v současné době leží na parcele rybníka - prodán by měl být po geodetickém vymezení a vyčlenění jako nová parcela.

Novým majitelem je pan Svoboda (Třebovice), který okamžitě přistoupil k vyklízení chaty, úklidu odpadků, ale také k rekonstrukci cesty. Bohužel přitom došlo také k uložení zeminy (drnu a vybagrovaného jílu) na mokřadní louku, kde přežívají poslední prstnatce májové (ohrožený druh dle Vyhlášky č. 395/1992 Sb.). Na fotografiích z 21. dubna jde o plochy vlevo od cesty a nově vyhloubené strouhy.Lokalita byla v posledních čtyřech letech kosena na náklady Pardubického kraje právě z důvodu udržení a podpory výskytu ohrožených druhů rostlin. Prstnatce v minulosti rostly především na ploše vpravo od cesty, poslední dobou ale přežívaly asi tři exempláře pouze v jižní (levé) části.

S novým majitelem (p. Svoboda) se přímo na místě sešel zástupce Rybářství Litomyšl (p. Vach) a zástupce ZO ČSOP Rybák Svitavy (p. Jetmar). Bylo přislíbeno uvedení louky do původního stavu během týdne, tzn. opětovné odstranění deponované zeminy z míst, kde byly nalézány prstnatce. Bohužel kontrolou lokality 1. května 2014 byl zjištěn nezměněný stav. Vzhledem k tomu, že na jiných lokalitách již prstnatce vyrůstají a dokonce začínají kvést, je možné, že pod navrstvenou hlínou uhynou a z lokality zcela vymizí.

22. 5. 2014: Stav nezměněn, místo s prstnatci zničeno - nebyl nalezen ani jeden exemplář, jen několik kvetoucích kozlíků dvoudomých.

---


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama